20 Şubat 2014 Perşembe

Lale dekupaj çalışmam

Selam dostlar,

Uzun zamandır tam anlamıyla hobilerimle ilgilenemedim artık sıkı bir dönüş yapmanın zamanı geldi.Taşınma toporlanma derken pek vaktim kalmıyor ama yine de arada derede hobilerimle uğraşmaya çalışıyorum.
İşyerinden Öznur arkadaşım kendime yaptığım kelebekli cam kasemi görüp beğenince 5 parçadan oluşacak bir set siparişi verdi.
Bende biraz nette araştırdıktan sonra cama peçete dekupajı yapmaya karar verdim.Birçok blogıra yorum bıraktım sorular sordum sağolsunlar çok yardımcı oldular kim demiş sanal alem diye sahi mi sahi bir topluluğuz biz.
İnternette gezindikçe içim açıldı ne güzellikler yapmış insanlar hepsinden yapasım geldi :S özellikle tepsi ve sehpa boyama ile ilgili çok güzel şeyler gördüm kaydettim sırası gelince paylaşacağım.

Şuan siparişime yoğunlaştım.Bugün bir tanesini hem örnek olması için hem de arkadaşımın beğenisini ölçmek için işe getirdim arkadaşım çok beğendi birkaç düzeltme süslemeden sonra eminim çok güzel bir set olacak.

Gelelim yapım aşamasına ( bu arada daha bu konuda çok acemiyim verdiğim bilgileri kendi çapımdadır biline :)  )

Malum çalışınca genelde geceleri yaptım ama fotoğraflamadım.Sadece bitmiş hali var.
Öncelikle istediğimiz cam objeyi seçiyoruz iyice yıkayıp kuruladıktan sonra istediğimiz desenleri ayarlıyoruz ben kırmızı laleli peçete seçtim peçetenin katlarını ayırıp sadece ilk kat kalacak şekilde hazırlıyoruz yumuşak bir fırçayla zemine biraz Cadence dekupaj tutkalı sürüyoruz (ben unuttum direk peçeteyi koyup sürmeye başladım biraz kırışıklıklar oldu) peçeteyi yerleştirip ortadan başlayacak şekilde tekrar tutkallıyoruz.2-3 saat kurumaya bırakıyoruz kuruyunca Folkart Enamel beyaz boya ile araları 3-4 saat olacak şekilde ponpon fırçayla boyuyoruz ( ponpon fırçaya alışık olmadığım için biraz garipsedim ve çok çok memnun kalmadım diğer alternatifleri araştırıyorum) daha sonra bu kısmı henüz yapmadım paylaşmam doğrumu bilemiyorum ancak bilgi olarak söyleyeyim ya bırakıyoruz 21 gün içinde kendi sabitleniyor yada fırını soğuğa ayarlayıp içine camı koyup boyanın üzerinde yazan sıcaklık ve süre kadar fırınlayıp fırın soğuyunca fırından alıyoruz.
Bu şekilde fırınladıktan sonra vernikliyoruz.

Daha aklımda kavanozlar kutular neler var neler hepsini inşallah sırayla yapacağım.
Aşağıya bilgi edinebileceğiniz  harika blogların linklerini yazıyorum.
Mükemmel insanlar kendileri de blogları da şık ve sıcacık mutlaka ziyaret edin.
Mutlaka unuttuğum bloglar vardır onları aklıma geldikçe paylaşacağım.
Sevgiyle kalın,

All goods things

Meltemin evi

Çilekli mektubum

Lolipu
 
Resmi arkadaşım cep telefonuyla çektiği için biraz ufak.

2 yorum:

meltem dedi ki...

chidoscum adını bilmediğim için böyle hitap ediyorum kusura bakma ne güzel şeyler yazmışsın teşekkür ederim sevgiler

Chido's dedi ki...

Meltemcim adım Çiğdem :) estağfurullah rica ederim.

Pages